Mestna občina Nova Gorica
SPOROČILO ZA JAVNOST – Učitelji in ravnatelji deležni pritiskov manjšine staršev, novogoriški župan poziva k spoštovanju zaposlenih na šolah
Nova Gorica, 18. november 2021
Ravnatelja Osnovne šole Solkan je eden od staršev, ki se ne strinja s samotestiranjem otroka v šoli, danes zjutraj pred vhodom v šolo pričakal z motorno žago. To je le vrhunec pritiskov, ki jih te dni učitelji, ravnatelji in drugi strokovni delavci na osnovnih šolah v novogoriški mestni občini doživljajo na šolah. Prejemajo grožnje s kazenskimi ovadbami, prijavami, pozivi k nedotakljivosti otrok, soočajo se s protesti staršev pred šolami in podobno. Pogosto so primorani najeti tudi varnostnike. Starši, ki nasprotujejo izvajanju samotestiranja svojih otrok v šolah, so po besedah ravnateljev osnovnih šol v novogoriški mestni občini k sreči v manjšini. Gre za približno 3 odstotke staršev, kot beležijo po podatkih v posameznih osnovnih šolah. Ob tem ravnatelji, ki jih je danes na novogoriški občini sklical župan dr. Klemen Miklavič, opozarjajo tudi na stiske posameznih učencev. V primeru, da se ob samotestiranju v šoli pokaže okužba, se otrok znajde v hudi stiski. Poleg tega po trenutno veljavnih ukrepih ravnatelji kljub ugotovljeni okužbi, razreda, kjer se okužba pojavi, ne morejo še isti dan poslati v karanteno, kar ravnatelji ocenjujejo kot nesmiselno. Na eni od šol so zaznali tudi nagovarjanje otrok pri pouku s strani učiteljev k nespoštovanju ukrepov. Ravnatelji so na sestanku enotno izpostavili, da bi bilo potrebno vsaj učence prve triade testirati v domačem okolju. Pri tem jih podpira tudi župan.
Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič se je danes dopoldan na novogoriški mestni občini sestal z ravnatelji osnovnih šol v občini. Pogovarjali so se o pritiskih, ki so jih na šolah deležni zaradi izvajanja ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa, zlasti zaradi obveznega samotestiranja otrok v šolah. Ravnatelji so povedali, da so redno deležni pritiskov, pri čemer pa večina, 97 odstotkov staršev, uvedene ukrepe spoštuje. Nesoglasja skušajo reševati s strpnim pogovorom in razlago, zaenkrat se še ne poslužujejo obveščanja Centra za socialno delo v primeru nespoštovanja ukrepov. Nekateri ravnatelji so se obrnili tudi na svet staršev, ki ostale starše pozove k izvajanju ukrepov.
Župan je po sestanku povedal: »Pozivamo vse, predvsem pa starše, k spoštovanju učiteljev. Ravnatelje sem sklical z namenom, da sem seznanjen, kaj se dogaja v šoli s procesi, ki se zdaj dogajajo in z reakcijo staršev ter učinki na otroke. Že tako zahteven poklic učitelja je v tem času še pod posebnim pritiskom, ker morajo izvajati ukrepe za preprečevanje širitve epidemije, ki jo nihče noče. Epidemija je tukaj, epidemijo moramo krotiti. Ukrepi so predpisani s strani vlade in strokovne skupine, ki stoji za vlado. To je treba spoštovati, pa tudi vlogo učiteljev pri tem. Učitelji izvajajo te ukrepe in so zaradi tega pod strahovitim pritiskom, na srečo manjšine staršev. Pri tem se zahvaljujem 97 odstotkom staršev, ki spoštujejo predpisane ukrepe. Na pogovoru z ravnatelji smo ocenili, da je od 2 do 3 odstotkov staršev, ki so oporečniki. Pri oporekanju ukrepov naj do ene mere velja pluralizem, mnenje in pogled vsakega posameznika. A v tem primeru, ko gre za zdravje, za zdravstvene ukrepe pa bi se morali toliko poenotiti in izraziti neko spoštovanje, neko razumevanje in ne ovirati tega procesa. Oporekanje ukrepom povzroča šolam težave pri organizaciji pouka, povzroča nelagodne situacije, povzroča izpostavljenost posameznih otrok. Tega si ne želimo. Verjamem, da bo kmalu te epidemije konec, da bo teh zdravstvenih razmer kmalu konec in da si bomo vsi oddahnili. Nihče si tega ni želel in tisti, ki so izpostavljeni, da izvajajo ukrepe, so najmanj krivi zato, da jih morajo izvajati, zato tudi pozivam k spoštovanju učiteljev in strokovnega kadra, ravnateljev pri izvajanju teh ukrepov. Podpiram tudi predloge ravnateljev glede izvajanja teh ukrepov.«
Ravnatelji so na sestanku namreč enotno izpostavili, da bi bilo potrebno vsaj učence prve triade testirati v domačem okolju. Ravnateljica OŠ Dornberk Dragica Vidmar tako pojasnjuje: »Kot ravnateljica menim, da samotestiranje sodi domov, sodi v družino, v otrokovo varno okolje. Otrok, ki se mu tista nesrečna črtica pojavi in pokaže, da je okužen, se počuti zelo nelagodno. Pri nas se je to zgodilo, otrok je zajokal in se ustrašil. Meni se zdi to kar težko. Tudi če bi se odrasli skupaj samotestirali in bi nekomu pokazalo, da je pozitiven, bi se verjetno med kolegi zelo slabo počutil. To so naši učitelji že občutili, ko so se samotestirali pred poukom. Še vedno apeliram, kar je tudi mnenje večine slovenskih ravnateljev, da ne rečem skorajda vseh, kar smo že v torek sporočili ministrstvu, naj se otroci samotestirajo doma, če ne vsi, vsaj nujno prva triada.«
Pritrjuje ji tudi ravnatelj OŠ Solkan Marjan Kogoj: »Če bi imeli starši možnost, da bi učence prve triade sami doma testirali in potem neko kredibilno izjavo dostavili šoli, bi bila to rešitev tudi za take, ki trenutno zavračajo samotestiranje.« Ravnatelj je opisal še dogodek, ki se mu je zgodil danes zjutraj pred vhodom šole: »Lahko bi rekel, da gre za nesporazum. Oče in mati se nista dogovorila, kako bo s samotestiranjem otroka. Mi smo od mame dobili soglasje in otrok je bil včeraj samotestiran. Oče se je razjezil in je danes zjutraj to prišel tudi na zelo konkreten način povedati. Ob 7.30 je prišel pred šolo in prižgal motorno žago. Prišel sem ven in potem se je umiril. Sva se pogovorila in potem se je umaknil. Poklicali smo policijo in dogodek prijavili kot grožnjo.«
Ravnatelj OŠ Milojke Štrukelj Janez Kobe pa je takole strnil dogajanje v šolah v novogoriški mestni občini: »Zahvaljujem se vsem staršem, ki so ukrep samotestiranja otrok v šoli sprejeli in ga spoštujejo, saj želijo svoje otroke šolati v šoli in ne doma. In nekako smo včasih malo razočarani nad tistimi, ki na nek način ustrahujejo vse ostale in nam nalagajo dodatno delo, ker se posledično ukvarjamo z izvajanjem ukrepov in ne s tistim, k čemur smo poklicali in to je pedagoško delo. Na šolah sicer večjih težav nismo imeli in smo včeraj uspešno izpeljali samotestiranje. Bilo je nekaj nepravilnosti v izdanih soglasjih, nekaj učencev soglasja ni imelo, nekateri starši pa jih ne želijo dati. Tiste starše, ki soglasja niso želeli dati oziroma ne podpirajo samotestiranja v šoli, smo obvestili, da za njihove otroke poteka šolanje na daljavo. Upamo, da se bo tudi od teh kakšen premislil in da bomo tudi s temi učenci izvajali delo v šoli. Največ je pisnih pritiskov, sporočil, da želijo, da se ohranja nedotakljivost njihovih otrok in da se ne posega v njihove pravice, bilo je nekaj obiskov staršev, verbalnih napadov, vendar teh v manjšini. Soočamo se tudi s primeri, ko sta starša neenotna glede samotestiranja otrok v šoli. Od doma se šola približno 3 odstotke otrok, vendar te številke še niso popolne, ker je nekaj otrok že včeraj ostalo doma in so koristili druge oblike odsotnosti. So tudi primeri, ko starši otroke testirajo izven šole.«
___________________________________
vodja Službe za stike z javnostmi,
protokol ter mednarodno sodelovanje
Kabinet župana